מתי מומלץ לבצע בדיקת בדק בית?

מתי מומלץ לבצע בדיקת בדק בית?

רכישת נכס מסתמנת כרכישה גדולה ומשמעותית, כזו המבוססת על תקציב גדול, לוגיסטיקה לא פשוטה והתערבות של לא מעט אנשי מקצוע (ממתווכים, דרך עורכי דין ועד יועצי השקעות). אנשים שמתעניינים אודות רכישת רכב יד שניה, דואגים לבצע שלל בדיקות מקדימות: האם הרכב עבר תאונות, מהו הקילומטראז', מהו ערכו בשוק וכמובן שישנה התעקשות של נסיעת מבחן.

עם זאת, המון פעמים דווקא עם רכישת דירה יד שניה, רבים מקלים ראש בבדיקות המקדימות הנדרשות. בעל הבית הנוכחי הבטיח לכם כי מדובר על "אחלה דירה עם אחלה מערכות"? אל תסתפקו רק בהבטחתו. לעתים, גם בעלי הדירות בעצמם לא מודעים לכשלים שונים בדירתם, ובטח שאתם לא אלו שצריכים לספוג את עוגמת הנפש וההוצאות הצפויות. הפתרון המוצע לכם? בדיקת בדק בית.

בדיקת בדק הבית מומלצת במקרים הבאים:

  • לפני רכישת נכס יד שניה
  • לפני שאתם חותמים לקבלן על קבלת מפתח
  • בדיקה שגרתית בדירה שלכם אחת לתקופה

בדק בית – מתי הוא מומלץ לכם ולמה?

בדיקת בדק הבית היא בדיקה שלמרות הנחיצות שלה, המון פעמים נופלת בין הכסאות. ישנם אלו המעוניינים לחתום על הסכמים מהר לפני שקונה אחר יתנפל על הדירה, אך בדיעבד הם מבינים שהחיפזון לא הוביל לדבר טוב. לפני שאתם רוכשים דירה – מקבלן או מאדם פרטי, יש לבצע את בדיקת בדק הבית. זיכרו כי לא מדובר על חולצה שלא מדדתם בחנות, אלא על דירה שוויתרם על חוות דעת מקצועית באשר למידת התחזוק שלה.

בדיקת בדק הבית מתבצעת על ידי אנשי מקצוע מובילים, שמה את הדגש על 2 דברים שונים:

  • המצב האסתטי-תחזוקתי של הדירה
  • מצב המערכות בדירה (ממערכת החשמל ועד מצב האיטום)

התגלו כשלים בדירה? יש לכם קלף מיקוח

בדיקת בדק הבית נחוצה גם עם רכישת דירה מקבלן וגם עם רכישת דירת יד שניה. בעת שאתם מזהים את הכשלים לפני קבלת המפתח, או לפני החתימה על ההסכם, יש לכם קלף מיקוח ביד. כך לדוגמא, במידה ואתם רוכשים נכס יד שניה, תוכלו לדרוש מבעל הבית הנוכחי או לתקן את הכשלים, או להוריד את מחירו של הנכס על מנת שאתם תוכלו לתקן אותם בעצמכם מבלי להקדיש להם תקציב נוסף.

לא ביצעתם בדיקה? זה מה שעלול לקרות

חשוב להבין כי לעתים גם בעל הבית הנוכחי, לא מודע לכשלים שונים בדירה. לדוגמא: כשלים באיטום במרפסת. דמיינו לעצמכם מצב בו אתם רוכשים דירה עם מרפסת שמש, שאתם לא יכולים לחכות לשבת בה ולארח בה חברים ומשפחה. בפועל, בשנה האחרונה התגלו כשלים במערכת האיטום במרפסת, כך שבחורף הקרוב אתם עתידים לסבול מחדירה של מים דרך הרצפה, שיגיעו גם אל השכנים שלכם. 

בדיקת בדק בית יכולה לאתר כשל שכזה בקלות, וכך לאפשר לכם לבחור האם לבצע את העסקה בכל זאת, או לחילופין לדרוש בתיקון מיידי של הכשל על ידי בעל הבית. קיצורי דרך לא עובדים בכל מקרה, ובטח שלא לפני עסקה גדולה ומשמעותית כמו של רכישת נכס. 

גרים בדירת החלומות שלכם? ערכו בדק בית אחת לשנה

כידוע, ישנן מערכות שעם הזמן נשחקות ומגיעות למצב של בלאי. כל עוד תאתרו את אותן מערכות בזמן, תוכלו לחסוך פגיעה באיכות החיים ונזקים בהיקפים גדולים יותר. בדיקת בדק הבית היא מעין בדיקה כללית – כזו שמבצעים אחת לשנה בבתים ישנים ואחת לשנתיים בבתים חדשים. במקרה הטוב? תקבלו חוות דעת נפלאה שתעניק לכם שקט נפשי. במקרה הפחות טוב? תוכלו לתקן את הכשלים במהירות, רגע לפני שהם הופכים לנזקים בבית.

ייעוץ טלפוני    דילוג לתוכן